NCP1201D100R2
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
NCP1201D100R2
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Duty Cycle : 83%
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : 500V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 16V (Max)
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1201
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SOIC
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 8-SOIC